Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w domu jednorodzinnym

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w domu jednorodzinnym
http://www.oprawaobrazow.waw.pl/
pojemniki zewnętrzne na odpady segregowane
Witek

Przy budowie domu jednorodzinnego bardzo często zastanawiamy się, w jaki sposób rozwiązać problem z energią. Do wyboru mamy kilka różnych sposobów na zaspokojenie energetyczne naszego domu, natomiast tak czy siak jednym z najważniejszych pytań pozostaje, co tak właściwie należy zrobić, aby dom był po prostu jak najbardziej wydajny energetycznie? Zdaniem ekspertów, jednym z najlepszych rozwiązań może okazać się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zanim jednak do tego przejdziemy trzeba jeszcze upewnić się, że dom będzie w pierwszej kolejności energooszczędny.

Jak więc sprawić, aby energia nie „uciekała”? Dobrym pomysłem jest po prostu inwestycja w nowoczesne technologie, natomiast równie ważne będzie:

  • solidna izolacja ścian,
  • dobrze izolowane okna,
  • zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • system grzewczy o jak najlepszej wydajności.

Skupiając się na powyższym z pewnością będziemy w stanie znacząco poprawić standard energetyczny naszego domu i sprawić, że stanie się on energooszczędny. Dzięki temu możemy już nieco bardziej przyjrzeć się temu, w jaki sposób wykorzystać odnawialne źródła energii.

Opcji mamy naprawdę sporo, a wśród najpopularniejszych są między innymi takie rozwiązania jak przydomowa elektrownia wiatrowa, panele pobierające energię słoneczną, kotły wykorzystujące biomasę czy też systemy odzyskujące energię i ciepło z wentylacji czy ścieków. Jeśli mamy takie możliwości to warto oczywiście zdecydować się nawet na kilka tych opcji, mając przy okazji na uwadze, że tego typu rozwiązania pomogą nie tylko nam, ale także naturze.

Jak pozyskać dodatkową energię elektryczną?

Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii w ramach przydomowej stacji wiatrowej, ale równie popularne są także panele słoneczne, za pomocą których możemy na przykład podgrzać wodę użytkową.

Oczywiście w wypadku tego typu przedsięwzięć należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak między innymi lokalizację naszego domu, poziom nasłonecznia, czy też może przede wszystkim liczbę mieszkańców domu i ogólne zapotrzebowanie na dodatkową energię. Jeśli natomiast chcemy odzyskać ciepło to tutaj bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie tzw. rekuperator, za pomocą którego odzyskamy ciepło z wentylacji.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że źródła energii odnawialnej można ze sobą łączyć, a więc nie tylko pozyskiwać energię, ale też podgrzewać wodę użytkową – najlepszym tego przykładem jest instalacja kolektorów hybrydowych.